Jak jsme vznikli

Počátky našeho oddílu spadají do roku 1989, kdy Ivan Hudec se svými přáteli vyrazil o prázdninách do Beskyd. Jejich děti se po prázdninách začali pod vedením Ivana scházet, a když přišel listopad 89, rozhodl se založit skautský oddíl. Oficiálně byl náš oddíl zaregistrován v lednu v roce 1990. Od té doby prošlo naším oddílem přes 250 členů. Od roku 2006 se nazýváme Panteři a jako 35. oddíl vlčat, skautů a roverů spadáme pod 24. středisko Vrbovec Brno. Středisková klubovna se nachází na adrese Vrbovecká 2 poblíž potoka Vrbovec, který dal název i našemu středisku. Kromě našeho oddílu patří do našeho střediska také dívčí oddíly: 35. oddíl skautek - Poštolky, 35. oddíl světlušek - Šídla, oddíl vodních skautů - 37. oddíl Kormoráni, 36. oddíl vlčat a skautů Termiti a kmen dospělých.

Kdo náš oddíl tvoří

Náš oddíl tvoří tři věkové kategorie, kterým se snažíme nabídnout co nejpestřejší program. Kluci jsou rozdělení na vlčata (6-10 let), skauty (11-15 let) a rovery (nad 15 let). Noví členové přicházejí do naší nejmladší kategorie vlčat. Pokud je naše činnost zaujme, mohou kolem 10. roku věku přejít do starší kategorie - skautů. U těch je čeká náročnější program. Ty nejnáročnější akce pak čekají rovery - kluky nad 15let, kteří navíc pomáhají vedoucím s některými hrami a akcemi.

Kdo se dětem věnuje

Všichni naši vedoucí, kteří se starají o děti na schůzkách a akcích jsou odchovanci našeho oddílu. V oddíle vyrostli, takže dobře znají potřeby dětí i oddílu jako celku. Naši vedoucí postupně procházejí systémem vzdělávání. Vedoucí musí postupně složit čekatelskou a vůdcovskou zkoušku zaměřenou nejen na klasické skautské disciplíny, ale především na pedagogiku, psychologii, schopnost organizace a týmové práce, znalost právních předpisů, zdravovědy a zásad bezpečnosti. Vedoucí jsou rovněž pravidelně proškolováni. Práce vedoucích v oddíle je dobrovolná, bez nároku na finanční odměnu.

Seznam námi absolvovaných kurzů naleznete ZDE

Čím jsme jedineční

Řada skautských oddílů se zaměřuje pouze na jednu věkovou skupinu a nejstarší kluky postupně předává do partnerských oddílů zaměřených na následující věkovou kategorii. U nás se naopak snažíme o maximální kontakt různých generací. Mladší kluci mají ve starších klucích více vzorů, kteří je motivují být jako oni a nejsou jim tolik vzdálení, jako vedoucí. Starší kluci se naopak naučí pomáhat mladším a tím si získávají lepší vztah k dětem. Mezi společné akce patří některé výlety, jeden vícedenní výlet v roce, různé střediskové a celobrněnské akce a především tábor.

Oddílový pokřik

Panteři jsou z ocele,